Klimatyzator do domu letniskowego

Wybór urządzenia klimatyzacyjnego jest zależny od trzech elementów: opcji zamontowania, wielkości chłodzonej przestrzeni oraz funkcji dodatkowych. Klasyczne systemy chłodzenia typu split wymagają ingerencji w elewację budynku. Należy znaleźć właściwe miejsce na moduł zewnętrzny oraz rozprowadzić do pomieszczeń przewody z czynnikiem chłodzącym do zasilania jednostek pokojowych.

Montując na zewnątrz jednostkę zewnętrzną trzeba pamiętać że poziom hałasu na granicy naszej posesji nie może nie może być większy niż 50dB. Należy przeliczyć także wartości z karty technicznej w zależności od odległości. Jednostki wewnętrzne klimatyzatora mogą być zamontowane jako ścienne lub sufitowe.

Przykładem takiego urządzenia jestKlimatyzator Saunier Duval grzewczo-chłodzący 2,8/2,6kW. Moc chłodząca w dużej mierze zależy od wielkości chłodzonej przestrzeni. Typowo przyjmuje się wartości na poziomie 80-120 W mocy chłodzącej na m2 przestrzeni użytkowej dla wysokości 2,7m. Duży wpływ ma także ilość światła słonecznego a tym samy przeszklenia. W pomieszczeniach użytkowanych prze grupy osób należy także uwzględnić ich ilość oraz moc na poziomie 150-180W od osoby w zależności od charakteru czynności.

Z funkcji dodatkowych warto rozważyć funkcję ogrzewania. Współczesne urządzenia w wersji split potrafią skutecznie ogrzewać budynki w okresach przejściowych a nawet przy lekkiej zimie. Koszt takiego ogrzewania jest dużo niższy niż grzejnikami elektrycznymi.