Regulator Danfoss Icon – Regulacja PWM

Termostaty Danfoss Icon to nowe urządzenia wprowadzone do katalogu w 2017 roku przeznaczone do podłogówki. Oferta Danfoss Icon opiera się na dwóch typach. Podstawowy model, w którym nastawiamy temperaturę i wskazujemy rodzaj ogrzewania podłogowego uzależniony od pasywności cieplnej, jest nieskomplikowany w obsłudze. Drugie urządzenie ma ekstra regulator tygodniowy oraz łącze na opcjonalny czujnik temperatury podłogi. Daje to opcja automatycznego zmieniania temperatur na godziny nocne i kiedy jesteśmy poza domem według jednego z wybranych programów 7-mio dniowych. Z uwagi na to mamy możliwość obniżyć rachunki za ogrzewanie. Dodatkowy sensor temperatury podłogi warto wykorzystać, gdy:

– temperatura podłogi powinna być na stałym poziomie,

– stosujemy zasilanie układu podłogowego z pieca wysokotemperaturowego (np. stałopalnego) i chcemy zadbać, by nie przegrzać podłogi szczególnie, kiedy jest wykonana z drewna.

Sterowanie PWM

Regulacja szerokością impulsu (PWM) to najbardziej skuteczna metoda regulacji układem grzewczym o wysokiej bezwładności cieplnej. Do tych układów grzewczych zaliczają się:

– wodna podłogówka

– elektryczne ogrzewanie podłogowe

– wodne ogrzewanie podłogowe w starych układach o dużej pojemności wodnej

W odróżnieniu od podstawowego regulatora, który załącza się i wyłącza tylko dla wybranej temperatury, regulator PWM robi to w inny sposób. Wybiera „okna czasowe” załączenia i wyłączenia układu grzewczego w taki sposób, aby podtrzymać temperaturę najbliżej ustawionej temperatury i dogrzewa: krótkimi impulsami wtedy, kiedy temperatura finalna została uzyskana. Dzięki temu szybciej reaguje na wahania temperatury, co procentuje większą ekonomiką pracy. Termostaty Danfoss Icon mają możliwość sterować napędami elektrycznymi 230V o sumie mocy do 10W. Z uwagi na niską cenę można pokusić się o dostosowanie ich do grzania elektrycznego. wystarczające jest, by dokupić mini przekaźnik z cewką na 230V i stykami o maksymalnym obciążeniu 16 amperów. Cena tego przekaźnika to około 16-20 zł. Takie rozwiązanie polecamy zainteresowanym z wiedzą elektrotechniczną.