Kaloryfery: montowanie i wybieranie – sprawy podstawowe

Pozostając w temacie grzejników, w tym przypadkuzainteresujemy się kwestiami podstawowymi. Od czego należy zacząć, czyli na co zwrócić uwagę wybierając kaloryfer do pokoju?

Dobrze dobrane grzejniki dają gwarancję zdwojonej oszczędności. Po pierwsze, przy zakupie, ponieważ zwykle wychodzi na jaw, że jest możliwe wybrać mniejszy, a co za tym idzie mniej kosztowny grzejnik. Kolejna oszczędność wynika z bardziej skutecznej funkcjonowaniaregulacji dedykowanej dokontroli temperatury – czym mniejsza pojemnośćukładu (czyli mniejsze grzejniki), tym mniejsza ilość wody w instalacji, czyli mniejszabezwładność. Zawsze zasadne jestwięc wybrać optymalnie – możliwie najmniejszykaloryfer. To spowoduje, że nasz dom będzie ciepły, a rachunki niższe.

Najważniejszą sprawą przywyborze kaloryfera jestokreślenie zapotrzebowania na mocgrzewczą pokoju. Zapotrzebowanie tojest uzależnione od kilkuwarunków, m. in. : typubudowli, zastosowanejocieplenia, rodzaju okienoraz wentylacji. Wzięcie pod uwagę wszystkich pozwoli nadokładne dopasowanie grzejnika dopokoju, w którym powinienpracować. Obecnie dostępne sątakże aplikacje, jakie na podstawie szczegółów dotyczących instalacjikalkulują i dobierająkaloryfery.

Przykład:

Lokal o powierzchni 15m2 wbudowli po termomodernizacji ma zapotrzebowanie na moc 70 W/m. Dokonującłatwych kalkulacji okazuje się, że szukany kaloryfermusi mieć moc zbliżoną do 800-1200W.

W tym momencie należyzdecydować się na wybrany rodzajgrzejnika i dopasować wymiarami dopokoju, gdzie będziezawieszony.