Jaki kaloryfer dobrać do łazienki?

Wybierając grzejnik do łazienkitrzeba zwrócić uwagę nie tylko nacechy estetyczne kaloryfera, leczrównież na jego atrybuty techniczne i mocgrzejną.

Kaloryfer łazienkowy należywybrać tak, by przypodanych właściwościachukładu, spełniał on swoją funkcjęgrzewczą, a zarazem pasował wymiarami domiejsca.Normalniew zbiorze cech grzejnikaodnajdziemy taki opis: 75/65/20°C, gdzie 75 totemperatura zasilania, 65 to temperatura powrotu,a 20 wskazuje na temperaturę pomieszczenia.Są to parametry, dla jakich wskazywanajest moc kaloryfera. Należypamiętać, że dla komfortu cieplnego w łaziencebierze się pod uwagę minimalnątemperaturę 24°C. Znając właściwości układu, wjakiej działać będziekaloryfer jak również temperaturę, którąpragniemy uzyskać w łazience wbłyskawiczny i łatwy sposób odnajdziemy,korzystając z tabeli dostępneju producenta, wymaganą moc kaloryfera.

Kiedy nie posiadamy dostępu docharakterystyki systemu,możemy odnieść korzyść zułatwionych regułdoboru. W dokładniezaizolowanych budynkach, wlokalach o przeciętnejwysokości ok. 2,70m zapotrzebowanie na ciepło wynosi 80W/m2. Wdomach dawnego rodzaju, bezizolacji termicznej, zapotrzebowanie to może wynieść nawet130W/m2. Korzystając z tych obliczeńodnajdziemy moc grzejnika, którejszukamy.

Kolejnym etapem jestznalezienie kaloryfera owskazanej mocy i rozmiarach, jakiebędą pasować do lokalu, gdziegrzejnik ma być zamontowany.