Grzejniki: montowanie i wybieranie – sprawy kluczowe

Pozostając przy kwestii kaloryferów, w tym przypadkuzainteresujemy się kwestiami podstawowymi. Od czego należy zacząć, czyli na co zwrócić uwagę kupując grzejnik do lokalu?

Odpowiednio dobrane grzejniki dają gwarancję zdwojonej ekonomii. Po pierwsze, przy zakupie, ponieważ z reguły zdarza się, że jest możliwe wybrać mniejszy, a co za tym idzie tańszy grzejnik. Kolejna oszczędność wynika z bardziej skutecznej pracyregulacji dedykowanej dokontroli temperatury – czym mniejsza pojemnośćukładu (czyli mniejsze grzejniki), tym mniejsza ilość wody w systemie, czyli niższabezwładność. W każdej takiej sytuacji wartowięc wybierać optymalnie – możliwie najmniejszykaloryfer. To zadecyduje o tym, że nasz dom będzie ciepły, a rachunki niższe.

Główną ideą przywyborze kaloryfera jestokreślenie zapotrzebowania na mocgrzewczą pokoju. Zapotrzebowanie tozależy od paruczynników, m. in. : typubudynku, wykorzystanejwarstwy izolacyjnej, typu okienjak również wentylacji. Wzięcie pod uwagę wszystkich pozwoli nadokładne dopasowanie grzejnika dopokoju, w którym mafunkcjonować. Obecnie dostępne sąrównież aplikacje, które na podstawie szczegółów odnośnie instalacjiszacują i dobierająkaloryfery.

Przykład:

Pokój o powierzchni 16m2 wbudynku po remoncie izolacji ma zapotrzebowanie na moc 80 W/m. Dokonującprostych kalkulacji wychodzi, że oczekiwany kaloryfermusi mieć moc zbliżoną do 900-1200W.

Teraz trzebazdecydować się na konkretny modelkaloryfera i dopasować wielkością dopokoju, gdzie będziezawieszony.