Sprężyny gazowe

Spręzyny pchające, zwane też sprężynami powietrznymi, służą do wspomagania podnoszenia o dużym ciężarze pokryw, klap bagażnika, włazów na dach i wszędzie tam, gdzie bez tych amortyzatorów należałoby użyć dużej siły.
Sprężynę pneumatyczną opisują trzy istotne cechy:
– siła wyrażana w Niutonach
– skok, czyli odległość na którą przemieszcza się jedna z części
– metoda montażu.

Budowa sprężyny jest stosunkowo prosta, to stalowy cylinder z uszczelnionym tłokiem, a wymaganą siłę otrzymujemy w procesie produkcji przez dopompowanie powietrza pod wybranym ciśnieniem.

W stanie zwolnionym amortyzator jest wysunięty, po ściśnięciu tłok się chowa do korpusu, powodując ściskanie gazu w rurce, a po zmniejszeniu działającej siły tłok przemieszcza się na powrót. Symetrycznie amortyzator zakończona jest uchwytem typu oczko, przez dziurę w otworze przeprowadza się oś obrotu wraz z korpusem mocującym.
Przez to, że oczka są odkręcane, daje się wymieniać mocowanie urządzenia na inny typ, co nadaje się głównie wtedy, gdy ruch amortyzatora nie odbywa się jedynie w tej samej płaszczyźnie. Podczas montażu trzeba jedynie pamietać o kilku podstawowych regułach. Amortyzator gazowy należy montować tłokiem od dołu, aby w ostatniej fazie ruchu uzyskać działanie hydraulicznej amortyzacji. Wymagane jest, aby unikać jakichkolwiek narażeń mechanicznych. Na tłoczysku nie należy absolutnie pozostawiać jakiekolwiek śladów farby, bo mogą one spowodować wycieki {płynu hydraulicznego|oleju.