Piece gazowe dwufunkcyjne

Rozważając zakup pieca z zasobnikiem do domu trzeba, oprócz dobranie właściwej mocy urządzenia trzeba zastanowić się nad rozmiarem i rodzajem bufora wody. Zestaw taki spełni dwie funkcje dostarczy ciepło i ciepłą wodę użytkową.

Przy wyborze mocy kotła powinno się dodać zasób ok 25% siły na podgrzewanie bufora.

Pojemność zasobnika powinna być na tyle pojemna by za jednym razem dostarczyć wszystkim mieszkańcom konieczną ilość ciepłej wody. Aby dokładnie to wyliczyć mnoży się ilość użytkowników na stale zameldowanych przez 35l na osobę – gdy korzystamy z prysznica lub przez 50l na człowieka gdy lubimy ablucje w hydro-wannie. Czym większy bufor tym szczelniejszą powinien posiadać otulinę. Dziś produkowane są zbiorniki w podwójnej osłonie co minimalizuje straty temperatury. Przy jego doborze nie należy „oszczędzać”. popularne dane o luksusowości użytkowania z większego zbiornika nie nie ma poparcia w drobiazgowych obliczeniach. Mamy natomiast zapewnienie wysokiego komfortu ciepłej wody dla wszystkich domowników, większą żywotność zbiornika na wodę z uwagi na mniej liczne osadzanie się osadu a co istotne bezpieczeństwo dla dzieci w zabezpieczeniu przed poparzeniem.

W przypadku zastosowania solarów bądź innego, alternatywnego źródłado podgrzewania bufora powinno się podłączyć typu z dwoma wężownicami.